تبلیغات
ورزش و سلامت 7 - قوى ترین وزنه بردار تاریخ جهان
قوى ترین وزنه بردار تاریخ جهان

قوى ترین وزنه بردار تاریخ جهان

قوى ترین وزنه بردار تاریخ جهان 

 

نیزه زنى

حضرت على علیه السلام و فرزندان شجاع او، متخصص نیزه زنى بودند. در تاریخ عاشورا مى خوانیم هنگامى كه حضرت ابوالفضل علیه السلام از سوى برادرش امام حسین علیه السلام ماءموریت مى یابد تا از شریعه فرات - كه دشمنان آن را به روى امام حسین علیه السلام و همراهانش ‍ بسته بودند- آب بیاورد، سوار بر مركب شده و نیزه اى به دست مى گیرد چهار هزار نفر جنگجو، كه ماءموریت داشتند نگذارند كسى به فرات نزدیك شود، سر راه آن بزرگوار را مى گیرند ولى او به تنهایى به قلب سپاه دشمن زده ، آنان را متفرق ساخته و وارد شریعه فرات مى شود، در حالى كه هشتاد نفر از جنگ جویان دشمن ، به وسیله نیزه آن حضرت جان باخته بودند(297)

همچنین مورخان نوشته اند: در غزوه ذات السلاسل ، حضرت على علیه السلام نیزه هندى در دست داشت .(298) آن حضرت فنون نیزه زنى را به سربازان خویش نیز آموزش مى داد؛ به عنوان نمونه در نهج البلاغه چنین مى فرماید:

والتووا فى اطراف الرماح ، فانه امور للاسنه ؛

در اطراف نیزه ها پیچ و خم داشته باشید (موقعى كه نیزه بر دشمن فرود مى آورید، خود را كوتاه و بلند كنید، یا در موقعى كه دشمن ، نیزه به طرف شما حواله مى كند، خود را دور نمایید) زیرا زدن نیزه به این طرز، مؤ ثرتر است .

وزنه بردارى

در داستان حضرت موسى علیه السلام گفتیم : وقتى موسى علیه السلام به نزدیكى شهر مدین مى رسد، دو زن را مى بیند كه با گوسفندانشان در كنار چاهى كه چوپانان از آن براى گوسفندانشان آب مى كشند ایستاده و نمى توانند پیش رفته و براى گوسفندان خود آب بكشند. وى پیش رفته ، چوپانان گردن كلفت را كنار زده و سنگ بزرگى را كه بر سر چاه بوده و تنها توسط همكارى چندین مرد نیرومند مى شد آن را از سر چاه برداشت ، به تنهایى و با قدرتى كم نظیر از سر چاه برداشته و به كنار مى اندازد.

 سپس با همان سطل بزرگى كه چند نفره (شش یا ده نفره ) با آن از چاه ، آب مى كشیدند، به تنهایى آب كشیده و همه گوسفندان آن دو زن را سیراب مى كند.

در صدر اسلام نیز نمونه هایى از وزنه بردارى و تمرین آن به چشم مى خورد، روزى رسول خدا (ص ) از جایى عبور مى كردند، دیدند گروهى از جوانان در آن جا اجتماع كرده و سنگى را كه به سنگ پهلوانان معروف بود، بلند مى كنند و بدین وسیله مى خواهند قوى ترین جوان را از بین خود انتخاب كنند. رسول خدا (ص ) مى فرماید: آیا مایلید من برایتان قضاوت كنم ؟

جوانان با خوشحالى پاسخ مى دهند: البته و با كمال میل ، اى رسول خدا (ص )! آن گاه آن حضرت مى فرماید: قوى ترین و نیرومندترین شما، كسى است كه اگر راضى و خوش حال باشد این رضایت او را در گناه و یا كار باطلى وارد نسازد، و هر گاه ناراحت و خشمگین شود، این خشم او را از گفتن حرف حق خارج نكند، و وقتى قدرت پیدا كرد، كارى را كه حق نیست انجام ندهد.(299)

همان گونه كه ملاحظه مى شود، آن حضرت با وزنه بردارى تمرینات ورزشى و انجام مسابقات ، مخالفت نفرموده ، بلكه با به عهده گرفتن قضاوت در آن مورد كار آنها را مورد تاءیید ضمنى قرار دادند، ولى در عین حال سعى كردند به ورزش آنها جهت صحیح داده و آنان را در ضمن آراسته بودن به كمال جسمانى و ظاهرى به كمالات معنوى و اخلاقى نیز بیارایند

قوى ترین وزنه بردار تاریخ جهان

باید شیر خدا، حضرت على مرتضى ، امیرالمؤ منین علیه السلام را قوى ترین وزنه بردار تاریخ دانست ، زیرا او بود كه در بحبوحه جنگ و درگیر با دلیران یهود، در كنار دروازه سنگى قلعه خیبر- هنگامى كه سپر خود را از دست داد پنجه نیرومند خود را آن چنان به در سنگى خیبر كوبید كه در آن فرو شده و آن گاه با یك حركت ، آن در را از دیوار جدا ساخته و تا آخر جنگ ، به عنوان سپر آن هم با دست چپ - از آن استفاده نمود. سپس یك سر آن بر یك سوى خندق نهاده و سر دیگر آن را كه مقدارى از عرض خندق كوتاه تر بود بر روى دست مبارك قرار داده و فرمود: 18700 نفر جنگجو از روى آن عبور كنند. و وقتى كه پس از خاتمه جنگ ، آن را به یك سو افكند تعداد شش ، هفت ، ده ، چهل و حتى هفتاد مرد نیرومند و جنگجو، تلاش كردند آن در را رو به روى دیگر بر گردانند، ولى موفق نشدند.(300)

اما اولین كسى كه در صدر اسلام به فكر وزنه بردارى افتاد، جابربن عبدالله انصارى بود كه آن را به طور رسمى و مداوم - تمرین مى نمود و داراى عضلات پیچیده و نیرومندى شده بود.تاریخ : سه شنبه 21 اردیبهشت 1395 | 12:08 ب.ظ | نویسنده : علیرضا جعفری | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.